Suçluluk Duymamanız Gereken 8 Şey

Suçluluk Duymamanız Gereken 8 Şey

Suçluluk Duymamanız Gereken 8 Şey

Belki de naif yürekli insanların yaşadığı en büyük sorunlardan biri  " suçluluk psikolojisi " olabilir. Her şeyden suçluluk duymak, kendini üzgün hissetmek çok üzücü ama böyle olmamak için çabalamalısınız. Sizlere 8 madde ile bir şeylere değinmek istedim : 

📌 Birilerine soğuk davrandığında bundan suçluluk duyma. İçinden soğuk davranmak geldiyse, içinin bir bildiği vardır.

📌 Zorluklar karşısında karamsarlığa düşebilirsin, bundan suçluluk duyma. Senin sorumluluğun, yeniden ayağa kalkmanı sağlayabilecek o gücü koruyabilmek.

📌 Kendi yolundan gitmen başkalarının rahatını bozuyorsa, bundan suçluluk duyma.

📌 Çağrıldığında bir yere gitmediğinde, gelen aramaya - mesaja geç döndüğünde suçluluk duyma. Her an ulaşılır olmak zorunda değilsin. 

📌 Herhangi birini reddetiğinde suçluluk duyma. Reddettikçe kendini seçersin.

📌 Sana değersiz hissettirmeye çalışanlara sert çıktığı için suçluluk duyma. 

📌 Sürekli üretken olamazsın. Hayat bir yarış hali değil. Bazen uzun uzun dinlendiğinde suçluluk duyma. Uzun uzun dinlen. 

📌 Başkalarının yüklerini yüklenmeyi reddettiğinde suçluluk duyma. Sen yardımseversin ama her isteyenin dramalarını çekecek biri değilsin.

- Bahsettiğim bu maddeler özellikle sıradan olan insanlar için geçerli zaten sevdiğiniz ve yakınınız olan kişilerse bunlara suçluluk duyulabilir bence. Ama çevrenizdeki herkesi memnun etmek zorunda değilsiniz bunu unutmayın ve ona göre davranın. Siz kendinize değer vermeyip, kırmızı çizgilerinizi çizmezseniz kimseden sevgi ve saygı göremezsiniz.[ Bakıııın unutmuyorum sizi artık 🙈 Elimden geldiğince yazıyorum hatta daha da artırcam 🙏 benim canım PembeYazılar sakinlerim 💙 ]

❗ Ayrıca " Bugün Duyman Gereken 7 Şey  " yazımı da okuyabilirsiniz.

Kendi evrenini yaşayan bir mühendis.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme