En Çok Sorulan ve Merak Edilen 5 Soruyu Yanıtladım

En Çok Sorulan ve Merak Edilen 5 Soruyu Yanıtladım

En Çok Sorulan ve Merak Edilen 5 Soruyu Yanıtladım

Merhabalar,

Sosyal medyalarımı çok aktif kullanıyor gibi görünsem de çoğu kişinin DM'lerine dönemiyorum o yüzden böyle bir içerik yazma ihtiyacı duydum. En çok sorulan ya da merak edilen 5 sorunun cevaplarını toplu şekilde cevaplayacağım 😊Gerçekten hiç abartmıyorum bir günde 500+ mesaja maruz kalıyorum. Neden maruz kalma kelimesini kullandım çünkü bu hayat, benim hiç özel hayatım yokmuş hissi hissettiriyor. Şimdi bir tayfa başlıcak : O zaman bu işlere hiç girmeyeceksin diye ama benimde yapım bu şekilde napabilirim. Bazı insanlar vardır çok tanınmak ister - hep göz önünde olmak ister - tanımadığı insanların sürekli ilgisini ve övgüsünü hissetmek ister. Ben işte hiç öyle bir kız değilim. Sosyal medya anlayışım; bir şeyi paylaş ve çık. Saatlerce milletle sohbet et, herkese cevap ver değil. Çünkü bende insanım ve hayat akışımı sağlamam gerekiyor. Neyse hadi sorulara geçelim.

1) Ben kimim - kaç yaşındayım - mesleğim ne - hangi burcum - nerede yaşıyorum ?

Ben Derya Çevik. 11 Mayıs 1995 doğumluyum yani 26 yaşındayım.  Bilgisayar Mühendisiyim, Selçuk Üniversitesinden mezunum. Boğa burcuyum yükselenim terazi o yüzden her burçtan insanla anlaşabiliyorum. Niğdeliyim ve ailemle Niğde'de yaşıyorum. 

2 ) Bilgisayar Mühendisliğinden memnun musun - Şimdiki aklın olsa ne okurdun ?

Ben bu bölüme giderken de - okurken de içimin attığını söyleyemem. Üniversitemin ilk senesinde egosuna yenilen bazı hocalar yüzünden çok soğumuştum ve okulu nasıl bitirdiğimi bir ben bir de Allah bilir. Ama Bilgisayar Mühendislerinin diğer mühendis alanlarına göre önünün daha açık olduğu aşikar. Yani bir mühendislik okumak istesem şu an o kesinlikle Bilgisayar Mühendisliği olurdu. Ama genel olarakta şunu söyleyebilirim : Şu an lisede olsam uğraşacağım tek bölüm : Tıp olurdu. Tıp dışında bir şey okumak istemezdim. Yok Diş Hekimliği yok Eczacılık bunlar bile öldü. Elimdeki tüm bahisleri Tıp için harcardım bu açık ve net. 

3 ) Neden evlenmedin - evlenecek misin ? 😂😂😂

Yani bu da çok merak ediliyor ama anlamıyorum 😂 Tabiki evlenicem ama benim hayatımda her şeyin bir zamanı var. Bir şey olacaksa doğru zamanda olmalı bence. Ama bu benim fikrim tabiki. Şunu da söylemek istiyorum böyle sorular bana çok saçma geliyor. Yani bir insanın evlenip - evlenmemesinden banane arkadaş kim naparsa yapsın. Ama bunun okumuş - okumamışla bile alakası yok her kesim bunu çok merak ediyor. Ben evlenmeyi bilmiyorum sanki 😂 İstesem 20 yaşında bile evlenirdim hiç abartmıyorum. Daha çok kariyer odaklı bir kızım sanırım, evlilik diye öldüğüm de söylenemez. Ama yine de sizi rahatlatmak için söyleyim 1 - 1.5 yıla nişanlı, max 2 yıla da evli olurum.

4 ) Youtube ve Tiktok açmayı düşünüyor musun ?

Buradakiler bilmez bir ara benim Youtube maceram oldu anonim bir tiptim ve böyle eğitimle ilgili videolar çekmeye başladım ama sonra baktım bu işler bana göre değil. Nasıl yani bana göre değil ? İstesem en alasını yapar bu sektördeki herkesten daha da fazla aboneye ve izlenmeye sahip olurdum ama bu Eğitim sektörü devamlı içinde olabileceğim bir şey değildi. Yani sürekli bu işin içinde olunmaz ki sürekli İngilizce çalışamazsın ya da Fransızca çalışamazsın demi ? O yüzden devam ettirmedim hala da aynı fikirdeyim. Ama PembeYazılar'a Youtube ileride açabilirim tam bilmiyorum . Tiktok'a gelince de yaklaşık 1 hafta önce açmayı düşündüm böyle kendime bir hesap açtım ama cidden oralar hiç bana göre değil 😂 Saat gece 11'den sonra orası pavyona dönüyor desem yeri, insanlar özellikle kızlar orasını - burasını açıp canlı yayınlarda erkeklerle yaptıkları normal ya da cilveli konuşmalarla para kazanıyor. Yani ben tabiki böyle olmıcam ama oranın insanları böyleyken beni orada barındırmazlar. Çünkü ben her sosyal medyayı daha çok bir şeyler öğretme amaçlı kullanıyorum. Böyle şeyleri de hiç onaylamıyorum. Eğer böyle kalitesizlikle para ya da takipçi kasacaksam aç kalırım evde duvara bakarım daha iyi. İnsan onuru ve haysiyeti için yaşar bee, cidden değer mi sadece bir soru ? Yani kısaca açmıyorum 2 sini de ama ileride nolur bilinmez. 😊 Birde artık eğer para odaklı Youtube'a girilmek isteniyorsa bu çok yanlış çünkü artık para tamamen instagram üzerinden dönüyor, eski Youtuberlar bile kaç ayda bir video çekiyor.

5 ) PembeYazılar'a editör alacak mısın - neden eskisi kadar aktif değilsin ?

PembeYazılar'a editör almak istemiyorum çünkü burası benim şahsi meselem [ M. Kemal'in Hatay için kullandığı tabiri kullandım ama :) ] Yani beni ben yapan şeyler var burada. Burası birde çoluğuma - çocuğuma hatıra yani. İleride desinler : Annem bunu izlemiş - bunu okumuş şöyle düşünceleri varmış gibisinden ya da torumlarım. Şimdi ben PembeYazılar'ın kitlesini çok göz önüne sermiyorum ama cidden iyi bir kitlesi var ama ben pek bunları dile getirmiyorum bu yaştan ya da bu tarz şeylere doyduğumdan mı bilmiyorum. Editör olmak isteyen de cidden çok kişi var ama asla istemiyorum.

Neden eskisi kadar aktif değilim ? Çünkü önceden sosyal medyam yoktu şu an var ve onlardan paylaşım yapmak daha kolay oluyor ama elimden geldiğince de buralarda olmaya çalışcam.


Eveeeeet, en çok sorulan 5 soruya cevap vermeye çalıştım. Umarım tatmin olmuşunuzdur. 😊 Bu tarz soru - cevap yazarım arada olmadı. Ama bende sizlere şunu söyleyim : PembeYazılar aileme çok teşekkkür ederim bir gün olsun bir kişiden bile kötü bir şey duymadım arada mailler geliyordu ama onlarında kim olduğunu tahmin edebiliyordum. Benim hakkımda iyi düşünen ve bunu gösteren herkese çok teşekkür ederim, sizleri çok seviyorum .💓

Kendi evrenini yaşayan bir mühendis.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder