KFC Kurcusunun Hikayesi : Harland Sanders Kimdir

KFC Kurcusunun Hikayesi :  Harland Sanders
KFC Kurcusunun Hikayesi :  Harland Sanders 


Hayatının tüm olumsuzluklarına rağmen intiharı bile düşünürken birden aldığı kararla KFC [ Kentucky Fried Chicken ] kurucu olan Harland Sanders'in hayatı..

Harland Sanders, daha 5 yaşındayken babasını kaybetti. 16 yaşında ise okulu bırakmak zorunda kaldı, 17 yaşına geldiğinde tam dört farklı işten çıkarılmıştı. 18 yaşındayken evlendi ve 22 yaşına kadar trenlerde kondüktörlük yaptı. Çocukları oldu ama karısı çocuklarını da alarak Sanders’i terk etti. Bu olay üzerine Sanders, Amerikan Ordusu’na girdi ancak bir süre sonra terhis edildi. Ardından kafelerin birinde aşçı ve bulaşıkçı olarak işe başladı, 65 yaşına geldiğinde ise  emekliye ayrıldı.

KFC Kurcusunun Hikayesi :  Harland Sanders
KFC Kurcusunun Hikayesi :  Harland Sanders 
  

İnanılmayacak kadar komik ama devletten aldığı ilk emekli maaşı 105 dolar gibi meblağdı. Öyle ki Sanders, devletin kendisiyle resmen alay ettiğini düşünüyordu. “Hiçbir işe yaramayan bir adamım, yaşamamın ne anlamı var ki?” diye düşünerek intihar etmeye karar verdi. Bir ağacın altına oturdu, vasiyetini yazmaya başladı ama aslında hayatını inanılmaz derecede değiştirecek şeyleri yazıyordu. İşte o anda bir şey fark etti: Henüz yapmadığı o kadar çok şey vardı ki.. Hatta bir konuda tanıdığı herkesten çok daha başarılıydı ve gerçekten Sanders muazzam bir aşçıydı. 

KFC Kurcusunun Hikayesi :  Harland Sanders
KFC Kurcusunun Hikayesi :  Harland Sanders 


Bunun üzerine  gidip 87 dolar borç aldı, sonra kendi özel olarak hazırladığı  tarifini kullanarak bir miktar tavuk hazırladı. Kapı kapı dolaşarak Kentucky’deki komşularına bu tavukları satmaya başladı. Ancak onun tam olarak aradığı da bu değildi. O, bu özel tarifini bir restorana satmak ve böylece satılan her tavuktan komisyon almak niyetindeydi. Bu niyetle iki yıl boyunca 1946 model Ford‘uyla neredeyse tüm Amerika‘yı dolaştı. Tam 1009. denemede tarifini satabileceği bir restoran bulmuştu. Yapılan sözleşmeye göre Sanders satılan her bir tavuktan sadece 5 sent pay alıyordu. Aslına bakılırsa bu çok da kötü değildi çünkü siparişler sürekli olarak artıyordu. Nitekim 1960’lara gelindiğinde Albay Sanders, ABD’nin dört bir yanında yüzlerce restorana franchise vermişti.

KFC Kurcusunun Hikayesi :  Harland Sanders
KFC Kurcusunun Hikayesi :  Harland Sanders 


Yaklaşık dört yıl sonra Kentucky Fried Chicken şöhret basamaklarını hızlıca tırmanmıştı, Albay da şirketi yatırımcı John Brown Jr.’ye satmaya karar verdi. Anlaşma kapsamında 2 milyon dolar nakit para aldı. Sanders, şirketin resmi yüzü olarak kalacaktı ve bunun için her yıl kendisine 250.000 dolar ödeme yapılacaktı. Artık yapması gereken tek şey medya, müşteriler ve çalışanlarla ara sıra bir araya gelerek pazarlama kampanyalarını yürütmekti. Sanders 90 yaşında hayata gözlerini yumduğunda, arkasında değeri milyonlarca doları bulan bir marka ve ilham veren bir başarı hikayesi bırakmıştı.

❗ Ayrıca " Kamyonette Yaşayan Google Çalışanın Serüveni " yazımı da okuyabilirsiniz.

Kendi evrenini yaşıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder